مشاوره پیش از ازدواج (1)
   


 

  نگران برداشت و تصور دیگران نباشید چون شما نمی‌توانید به خاطر تصورات اشتباه دیگران شخصیت متفاوتی از خود نشان دهید و مطمئن که هرگز جذابیتی بالاتر از صداقت نخواهید یافت. همخوانی و صداقت برترین اکسیر ار تباط مؤثر است و همچون آینه‌ای شفاف و زلال باشید. همخوانی یعنی هماهنگی بین تمام ابعاد وجودی شما، همچون ارتباط کلامی، غیرکلامی یا زبان بدن، نگاه، تصور و افکار، به عبارت دیگر تمام حواس پنجگانه و افکار شما یکی باشد و نکند که صحبتی کنید که اعتقادی به آن ندارید و در زبان عبارات عاشقانه به زبان آورید در حالی که در دل و افکار خود امواج متناقضی در فضا منتشر می‌کنید. این نا هماهنگی دیری نمی‌پاید و جذابیت خود را از دست خواهید داد. همخوانی شما با دیگران و فراتر از آن با تمامی اجزاء هستی موجب دریافت توجه ، عشق و انرژی می‌شود و با کسب این همه انرژی شما با وجود خیلی از مشکلات می‌توانید همیشه شاد و لبریز از خوبی‌ها باشید و این رفتار منحصر به فرد شما پیام دوستی را به دیگران منتقل می‌کند و قدرت انتخاب شما را در یافتن روابط خالص و عمیق بیشتر می‌کند؛ به شرط آن‌که از هوش و تیزبینی خود در انتخاب بهترین‌ها بهره بگیرید.


     حالا که همخوانی را به عنوان عنصر اصلی ارتباط معرفی کردیم، پس لازم است تمامی نقاط مثبت و منفی خود را بپذیریم و محدودیت‌هایمان خیلی پنهان نکنیم. این را بدانیم که توانایی‌های بینهایتی داریم که بی شک خیلی از آن‌ها را حتی نمی‌شناسیم؛ در مقابل محدودیت‌هایی هم داریم که اگر آن‌ها را پنهان کنیم نه تنها حل می‌شوند، بلکه همیشه از درون به ما نیشتر می‌زنند و دردهای پایدار پنهانی برایمان ایجاد می‌کنند و این ناگواری زمانی سخت‌تر می‌شود که نمی‌توانیم آن‌ها را آشکار و ناله و شکایت کنیم، مجبوریم بهانه نامربوطی برایش بسازیم و هر کسی را مقصر بدانیم جز خودمان که پیامد تمامی این روابط ناخالص موجب سوء تفاهم‌های بسیاری می‌شود و نه دیگران احساس ما را درک می‌کنند و نه ما آن‌ها را درک می‌کنیم. در این صورت دنیای ما با دیگران متفاوت می‌شود و از همه این‌ها بدتر این‌که تصورمان در مورد خودمان با تصور دیگران از ما خیلی متفاوت می‌شود. در برخی مواقع موجب می‌شود که دیگران ما را بهتر از خودمان تصور کنند که این نیز اعتماد به نفس ما را کاهش می‌دهد و باعث افزایش قطر ماسک و ظاهرسازی در ما می‌شود. از این رو پیوسته نگران این هستیم که نکند دیگران متوجه نقاط کور شخصیتی ما شوند و باز هم باعث می‌شود نتوانیم از لحظات خود به بهترین وجهی لذت ببریم و در این شرایط است که ما دیگر شادی‌های عمیق کودکانه را تجربه نمی‌کنیم و روابطمان مختل می‌شود و اگر روزی این ماسک‌ها کنار برود که هیچ‌گاه ماه پشت ابر نمی‌ماند و بالاخره روزی کنار می‌رود ونقاط ضعف ما رو می‌شود و دیگران ما را فریبکار می‌پندارند و باز هم در ارتباط شکست می‌خوریم واعتماد به نفسمان بیش از گذشته آسیب می‌بیند. 

     می‌خواهم به شما مژده دهم که اصلاٌ نگران نقاط ضعف خود نباشید، چون براساس قانون توازن همه انسان‌ها نقاط ضعفی دارند و نمی‌توان انسانی را یافت که نقطه ضعفی نداشته باشد. خیلی خوب است که سعی کنیم آن‌ها را در وجود خودمان بشناسیم و تا حد امکان رفع کنیم ولی این‌ها را هم می‌دانیم که برخی از آن‌ها در زندگی جریان دارند وقابل حل و فصل نیست، پس بهترین وضعیت پذیرش آن است و پذیرش ما قطعاً به پذیرش بهتر دیگران نیز کمک می‌کند، ولی از آن‌جایی که خواسته و نگاه انسان‌ها متفاوت است، شاید خیلی از افراد باشند که این مشکلات را بپذیرند و بیان آن‌ها از جانب شما موجب دفع آن‌ها شود. ما که نمی‌توانیم نقش چسب را ایفا کنیم و دیگران را به نوعی به خود وصل کنیم، اجازه دهید دیگران با آگاهی و هشیاری شما را انتخاب کنند یا برعکس و اگر هم نپذیرفتند بهتر است که امروز بروند تا روابطتتان عمیق‌تر نشده که آسیب در این مرحله خیلی کمتر است. نکته جالب‌تری که غالب افراد به آن بی توجه هستند این است که در خیلی از مواقع  دافعه خیلی هم بد نیست چون نقش صافی را ایفا می‌کند و باعث می‌شود افراد ناپایدار رفتنی؛ زودتر بروند وتکلیف شما زودتر روشن شود. همان طور که می‌دانید در این دنیا فرصت زیادی نداریم تا بخواهیم هر ارتباطی که انتهای آن نامعلوم است را تجربه کنیم و این موجب شکست پی در پی و شکنندگی بیشتر در ما می‌شود.

دکتر بهبودی مشاور خانواده